Vypnuta podpora JavaScriptu! Ve Vašem internetovém prohlížeči je vypnuta podpora JavaScriptu. Některé části tohoto webu potřebují pro svou funkci povolený (zapnutý) JavaScript a bez něj nebudou korektně fungovat.
 AquaSat > Postřehy > Akvárium > Proč si nepořizovat malé akvárium 
Hlavní strana
Akvárium
Technika
Rostliny
Ryby
Fotogalerie
 > Akvárium
 > Historie
 > Rostliny
 > Ryby
 > Staré akvárium
Videa
Deník
Postřehy
 > Akvárium
 > Hnojení
 > Rostliny
 > Rozmnožování
 > Ryby
 > Řasy
Kniha návštěv
 > Dotazy a odpovědi
Odkazy
 > Kontakt

Hledat na stránce
Vlastní vyhledávání

domény - webhosting - serverhosting

Festival FantazieDnes je


Proč si nepořizovat malé akvárium

Několik důvodů, proč si místo malého akvária (kulatého, hranatého, ...) pořídít raději o něco větší.
 
09.02.2012 - Zamyslete se chvíli...

Chcete si pořídit malé kulaté nebo jen hranaté akvárium? Zamyslete se chvíli, jestli si raději nepořídit o něco větší a to hned z několika důvodů. Ač to tak nevypadá, větší akvárium opravdu bude po nějaké době "zajetí" fungovat podstatně lépe než malé akvárium objemu 40L a méně. A důvodem je právě jeho velikost. U malého akvária se totiž velmi rychle a hlavně velmi výrazně projeví každá chyba začátečníka (příliš mnoho ryb, málo rostlin, rychle se kazící voda, ...).

Mějte při výběru velikosti stále na paměti, že si nekupujete těžítko na stůl, ale jakýsi malý ekosystém - zmenšenou verzi přírody která funguje sama od sebe a to aniž by jí někdo pomáhal. Proč? Právě kvůli její velikosti. Aby bylo akvárium bez řas a rybkám se dařilo, je potřeba v akváriu docílit biologické rovnováhy mezi rostlinami, rybami a ostatními (užitečnými) bakteriemi které rozkládají detrit ("hovínka" po rybkách) na látky které jsou mnohem méně škodlivé ve vyšších koncentracích než detrit nezpracovaný bakteriemi. Doma si ovšem nemůžeme vybudovat řeku nebo velké jezero, ale to neznamená, že by náš malý ekosystém musel mít velikost zavařovačky. Obecně se dá říct, že čím větší akvárium si pořídíte, tím méně s ním budete mít práce - aspoň po nějaké době která se zase bude zkracovat s jeho vzrůstající velikostí.

Takže vám vřele doporučuji si místo např. 20L akvária pořídit raději 80L nádrž protože ze začátku sice ta malá bude vypadat lépe - hotová a napuštěná bude také velice rychle oproti velkému akváriu, ale časem poznáte, že takto ušetřený čas na začátku po čase povede k problémům jako jsou řasy, špatná voda kterou budete muset často vyměňovat - což zase vede ke zhoršování biologické rovnováhy atd... Neříkám, že se nedá docílit dobře prosperujícího malého akvária, ale je to, zejména pro začátečníka, daleko obtížnější. Výjimku by snad mohly tvořit krevetária, které velká být nemusí. Malé krevetky ale také nevytváří v akváriu tak velkou biologickou "zátěž" jako hromada pestrobarevných rybek všech velikostí...


Externí odkazy k tématu:
Prozatím nebyly vloženy žádné externí odkazy


Komentáře k tématu
 
Jméno:    
Předmět: povolený počet znaků: 3-80
Text komentáře:
povolený počet znaků: 3-600
Přepište z obrázku následující text: (rozlišují se malá a velká písmena!)
Opište tento text do políčka níže22:45 11.2.2012 - sasva - Ach jo?
Po přečtení jsem dospěla k názoru, že snad ani nemá cenu si akvárko pořizovat. A to jsem se na něj tak těšila.
01:48 12.02.2012 - AquaSat - RE: Ach jo?
Zdravím. Tímto článkem jsem samozřejmě nechtěl všechny odradit od pořízení akvária. Jen jsem chtěl upozornit na důvody proč je vetší nádrž pro začátečníka lepší. Připadá mi, že spousta začátečníků si totiž pořídí malinké akvárium protože si myslí, že to s ním bude jednodušší. A potom se internet hemží dotazy ohledně toho, jak se zbavit řas, "proč mi nerostou rostliny", rybičky po pár týdnech umřely nebo jsou nemocné atd. A schválně si u těchto dotazů zjistěte, jak velké je majitelovo akvárium. Nechci tvrdit, že malé akvárium je automaticky odsouzeno k "záhubě", pokud se o něj dobře staráte, tak dokáže také dobře prosperovat a dělat svému okolí radost. U malého akvária se ale spousta těch co si akvárium pořídí zejména kvůli pěkným a barevným rybkám neubrání tomu jich do té už tak malé nádrže vypustit až příliš a akvárium je pak strašně přerybněné. To nesvědčí ani rybkám (které také potřebují životní prostor) a ani celkové rovnováze v akváriu. Na internetu se dočtete, že na 1 cm ryby v dospělosti (většinou bez ocasu) potřebujete cca 1L vody. Takže u již zmíněného 20 L akvária by to znamenalo 20 cm ryb. Pokud bych jako začátečnickou rybku zvolil neonku tak by to znamenalo 7 neonek (každá v dospělosti s délkou 3cm). A u nadšeného začátečníka si nedovedu představit, že by si koupil jenom 7 těchto malých rybiček. U většího akvária máte prostě více prostoru jak už při aranžování rostlin tak výběru rybek a možnosti si dovolit i jejich větší počet a to bez negativních důsledků.


Copyright: 2003-2012   Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv kopírování těchto stránek nebo jejich částí je bez písemného souhlasu autora zakázáno!
Design & Engine & contents by Ondřej Satora (AquaSat)
Optimalizováno pro Firefox a rozlišení 1024x768 a vyšší   Stránky byly testovány v Microsoft Internet Explorer 8, Firefox 10 a Opera 11.
Zásady ochrany osobních údajů

Stránka byla vygenerována 13.06.2024 v 12:09:09 za 0,007 (0,002) sekund.

  RSS